Shelby County Junior Fair Board

The Shelby County Junior Agricultural Society and its Junior Fair Board operate under the umbrella of the Shelby County Senior Agricultural Society. In accordance with state guidelines, it is the responsibility of the Senior Fair Board to provide oversight to the Junior Fair, appoint a Junior Fair Board Advisory Committee, financially support approved Junior Fair activities, and exercise final approval of Junior Fair rules and regulations. The Shelby County Junior Fair Livestock Sale Committee is a subcommittee of the Shelby County Junior Fair Board. The Sale Committee is responsible for organizing and operating the Shelby County Junior Fair livestock sales.

Shelby County Junior Fair Board Officers

President – Michael York

Vice-President – Morgan Meyer

Secretary – Allison Roush

Treasurer – Liz Michael

Executive Committee – Addie White, Emma Michael, Grace Homan and Officers

Directors

Department Superintendents

Beef

Evan Poeppelman, Derek Wolters
Kate Garber, Sam Gaerke, Morgan Meyer

Clothing

Sam Gaerke, Bailey Althauser
Addie White, Maddie McEldowney

Creative Arts

Katelynn Garber, Derek Wolters
Evan Poeppleman, Maddie Jefferies

Dairy

Emma Delaet, Denton Homan
Emily Holt, Jadyn Yinger

Dogs

Liz Michael, Aubrey Hoying
Maddie Jefferies, Ketelynn Garber, Emma Michael

FFA

Jadyn Yinger, Brandon Pollock
Ryan Bruns, Grace Homan

Foods

Allison Roush, Jess Colby
Justin Puthoff, Emma Delaet

Goats

Addie White, Alex Knouff
Samantha Martin, Evan Poeppelman, Aubrey Hoying

 

Horses

Maddie McEldowney, Lindsey McEldowney
Aaron Dunn, Allison Roush, Bailey Althauser, Jake Puthoff

Photography

Emma Michael, Aubrey Hoying
Alex Knouff, Lindsey McEldowney, Grace Homan

Poultry

Emily Holt, Jess Colby
Addie White, Justin Puthoff, Denton Homan

Rabbits

Michael York, Maddie Jefferies
Liz Michael, Alex Knouff, Derek Wolters

Sheep/Llama/Alpaca

Justin Puthoff, Sam Gaerke
Michael York, Jess Colby, Ryan Bruns

Special Interest

Morgan Meyer, Denton Homan
Emily Holt, Jadyn Yinger, Jake Puthoff

Swine

Grace Homan, Samatha Martin
Emma Delaet, Emma Michael, Brandon Pollock

Woodworking

Ryan Bruns, Aaron Dunn
Michael York, Brandon Pollock

Activity Committees

Arenas & Activities

Aaron Dunn, Denton Homan, Jake Puthoff, Ryan Bruns, Justin Puthoff

Awards

Addie White, Morgan Meyer, Maddie Jefferies, Bailey Althauser

Barnyard Olympics

Alex Knouff, Brandon Pollock, Jadyn Yinger, Michael York

Cloverbuds

Derek Wolters, Emma Delaet, Evan Poeppelman, Aaron Dunn

Demonstrations

Liz Michael, Samantha Martin

Elections

Maddie McEldowney, Emily Holt, Bailey Althauser, Morgan Meyer

Exhibits & Booths

Lindsay McEldowney, Samantha Martin

HQ

Emma Michael, Liz Michael

Judging

Justin Puthoff, Ryan Bruns, Samantha Gaerke

King & Queen

Grace Homan, Aubrey Hoying

Style Revue/Modeling

Allison Roush, Jess Colby, Maddie McEldowney, Lindsey McEldowney

Public Relations

Katelynn Garber, Jake Puthoff

Shelby County Junior Fair Directors

Aaron Dunn

Aaron Dunn

Progressive Livestock

Addie White

Addie White

Scissors to Sheep

Alex Knouff

Alex Knouff

Fort Loramie Livestock

Allison Roush

Allison Roush

Successful

Aubrey Hoying

Aubrey Hoying

McCartyville Producers, Anna FFA

Bailey Althauser

Bailey Althauser

Kettlersville Livestock

Brandon Pollock

Brandon Pollock

Scissors to Sheep, Houston-UVCC FFA

Denton Homan

Denton Homan

Botkins Livestock, Botkins FFA

Derek Wolters

Derek Wolters

McCartyville Producers, Anna FFA

Emily Holt

Emily Holt

Dog Gone

Emma Delaet

Emma Delaet

Russia Livestock

Emma Michael

Emma Michael

Scissors to Sheep

Evan Poeppelman

Evan Poeppelman

McCartyville Producers

Grace Homan

Grace Homan

Botkins Livestock, Botkins FFA

Jadyn Yinger

Jadyn Yinger

Progressive Livestock, Jackson Center-UVCC FFA

Jake Puthoff

Jake Puthoff

Fort Loramie Livestock, Fort Loramie-UVCC FFA

Jess Colby

Jess Colby

Russia Livestock

Justin Puthoff

Justin Puthoff

Fort Loramie Livestock, Fort Loramie-UVCC FFA

Kate Garber

Kate Garber

Starting Farmers, Houston-UVCC FFA

Lindsay McEldowney

Lindsay McEldowney

Anna Livestock, Anna FFA

Liz Michael

Liz Michael

McCartyville Producers, Anna FFA

Maddie Jeffries

Maddie Jeffries

McCartyville Producers, Anna FFA

Maddie McEldowney

Maddie McEldowney

McCartyville Producers, Anna FFA

Michael York

Michael York

Russia Livestock

Morgan Meyer

Morgan Meyer

Anna Livestock, Anna FFA

Ryan Bruns

Ryan Bruns

McCartyville Producers, Anna FFA

Samantha Gaerke

Samantha Gaerke

Russia Livestock

Samantha Martin

Samantha Martin

Anna Livestock

Junior Fair Board Leadership

The Executive Committee of the Shelby County Senior Fair Board has appointed a Junior Fair Board Advisory Committee in an effort to streamline communications and strengthen the link between the Junior and Senior Fair Boards. The Junior Fair Board Advisory Committee is comprised of one OSU Extension representative, one FFA Advisor, one Girl Scout representative, and five members of the Shelby County Senior Fair Board. These representatives may be changed at the discretion of the Senior Fair Board or by the members of the Advisory Committee.

Advisory Committee Representatives

OSU Extension – Cassie Dietrich

FFA – Tim Zimpfer

Girl Scouts – Carol Hipple

Senior Fair Board – Jeremy Reese, Eugene Schulze, Bill Clark, Eric Garber, Aaron Heilers

Junior Fair Board Leaders by Department

Director:
Cassie Dietrich, OSU Extension

Animal Health & Quality Care:
Eric Garber, Senior Fair Board

Data, Awards, Pre-Fair, Judges & OSF:
Georgia Gaier, OSU Extension

Elections, Barnyard Olympics & JFB Awards:
Trena Hershberger, Volunteer

Enrollment, Entries, Livestock Shows & Sales:

Judie Gaerke, OSU Extension

Finances & Fundraising:
Eugene Schulze, Senior Fair Board

Pen Assignments, Small Livestock, & Arenas:
Bill Clark, Senior Fair Board

Girl Scouts:
Carol Hipple, Coordinator

Beef:
Cathy Platfoot, Senior Fair Board and Nathan Sailor, Fairlawn-UVCC FFA

Dairy & Dairy Judging:
Mike York, Senior Fair Board and Deb Stanfield, UVCC FFA

FFA Shop and Crop:
Tim Zimpfer, Anna FFA and Chad Berning, Botkins FFA

General Livestock Judging:
Chad Berning, Botkins FFA

Goats:
Matt Pleiman, Ft. Loramie-UVCC FFA

Horses:
Jamie Reese, Senior Fair Board

Poultry:
Michael Ward, Sidney FFA

Rabbits:
Eric Garber, Senior Fair Board and Michael Ward, Sidney FFA

Sheep:
Lindsey Whetstone, Jackson Center-UVCC FFA

Swine:
Aaron Heilers, Senior Fair Board, Sarah Heilers, Anna FFA and Derek McCracken, Houston-UVCC FFA